| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J164V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J164V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J164V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J164V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J164V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J164V is new and unused, you can buy ERJ-T06J164V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J164V.
| 63YXG56MEFC8X11.5 | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63YXG56MEFC8X11.5.pdf | |
| ESMQ201VSN681MP35S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VSN681MP35S.pdf | |
| UVP1E102MHD1TN | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1E102MHD1TN.pdf | |
| CGS102T450W4C | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 82 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS102T450W4C.pdf | |
| B41866C7157M000 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 373 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41866C7157M000.pdf | |
| 515D106M160CC6AE3 | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D106M160CC6AE3.pdf | |
| SLP391M400E4P3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 851 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M400E4P3.pdf | |
| 672D337H040ET5C | 330µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D337H040ET5C.pdf | |
| ESMH101VNN682MA50S | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VNN682MA50S.pdf | |
| B43305A9567M67 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9567M67.pdf | |
| E32D251HPN273MEM9M | 27000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.7 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D251HPN273MEM9M.pdf | |
| LXZ35VB272M18X30LL | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ35VB272M18X30LL.pdf | |
| C3216X7R2A334K130AA | 0.33µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2A334K130AA.pdf | |
| C0603C472J5RACTU | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C472J5RACTU.pdf | |
| GRM1885C2A330JA01D | 33pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A330JA01D.pdf |