| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J160V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J160V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J160V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J160V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J160V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J160V is new and unused, you can buy ERJ-T06J160V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J160V.
| EMVH630ADA470MHA0G | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EMVH630ADA470MHA0G.pdf | |
| 108TTA080M | 1000µF 80V Aluminum Capacitors Axial, Can 165.8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108TTA080M.pdf | |
| UPV1V270MFD1TA | 27µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1V270MFD1TA.pdf | |
| SN100M025ST | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN100M025ST.pdf | |
| MALREKE00DE315JG0K | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 796 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DE315JG0K.pdf | |
| UPA0J152MPD3 | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA0J152MPD3.pdf | |
| AFK337M10F24VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK337M10F24VT-F.pdf | |
| MAL213290513E3 | 68µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.6 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213290513E3.pdf | |
| SLP153M050H9P3 | 15000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 31 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP153M050H9P3.pdf | |
| 380LX331M350A022 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 500 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX331M350A022.pdf | |
| B43601B9337M80 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9337M80.pdf | |
| MAL212327479 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212327479.pdf | |
| MAL205018682E3 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 35 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205018682E3.pdf | |
| B41042A8687M | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A8687M.pdf | |
| B41827B6477M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827B6477M.pdf |