| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J152V is new and unused, you can buy ERJ-T06J152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J152V.
| LGL2W561MELB50 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W561MELB50.pdf | |
| SEK330M035ST | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.63 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK330M035ST.pdf | |
| LNX2G822MSEJ | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G822MSEJ.pdf | |
| UFG1H4R7MDM1TD | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1H4R7MDM1TD.pdf | |
| UUX2G3R9MNL1GS | 3.9µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2G3R9MNL1GS.pdf | |
| 515D106M035JA6AE3 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D106M035JA6AE3.pdf | |
| ELE-250ELL101MF11D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | ELE-250ELL101MF11D.pdf | |
| USH1H100MPD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USH1H100MPD.pdf | |
| MAL214036221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214036221E3.pdf | |
| UKL1H331MHD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H331MHD.pdf | |
| B43252A6686M | 68µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A6686M.pdf | |
| 53D183G050MD6 | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D183G050MD6.pdf | |
| MAL209674122E3 | 1200µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 215 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209674122E3.pdf | |
| 36DE203G025AB2A | 20000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE203G025AB2A.pdf | |
| UPW0J332MHH | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW0J332MHH.pdf |