| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F8061V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F8061V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F8061V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.06k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F8061V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F8061V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F8061V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F8061V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F8061V.
| PEG226HJ4330QE1 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 34 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 150°C | PEG226HJ4330QE1.pdf | |
| 860160573008 | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860160573008.pdf | |
| LGX2G151MELZ35 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2G151MELZ35.pdf | |
| UVK0J223MHD | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK0J223MHD.pdf | |
| 250LSQ4700MNB64X99 | 4700µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 250LSQ4700MNB64X99.pdf | |
| UKL2A101KHD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A101KHD.pdf | |
| UPW1V182MHD1TN | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V182MHD1TN.pdf | |
| 10MS568MEFC6.3X5 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS568MEFC6.3X5.pdf | |
| URS1C471MPD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1C471MPD.pdf | |
| EEU-EB1C102B | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1C102B.pdf | |
| 16WXA4700MEFCGC18X16 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16WXA4700MEFCGC18X16.pdf | |
| B41858D4338M | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 30 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D4338M.pdf | |
| ESMQ451ELL680MMP1S | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451ELL680MMP1S.pdf | |
| MAL209615122E3 | 1200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 135 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209615122E3.pdf | |
| E36D800HPC563MDD0M | 56000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.9 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D800HPC563MDD0M.pdf |