| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F7151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F7151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F7151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.15k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F7151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F7151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F7151V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F7151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F7151V.
| UCL1C331MCL6GS | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1C331MCL6GS.pdf | |
| EET-HC2E182EA | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E182EA.pdf | |
| MAL213817331E3 | 330µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 470 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213817331E3.pdf | |
| UVP1E471MHD1TO | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1E471MHD1TO.pdf | |
| EEU-EE2D820S | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2D820S.pdf | |
| UVR1A223MRD6 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A223MRD6.pdf | |
| UHV1E271MPD1TD | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1E271MPD1TD.pdf | |
| UTS1H220MDD1TA | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1H220MDD1TA.pdf | |
| B43501B5686M87 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.95 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5686M87.pdf | |
| 381LQ561M200H022 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ561M200H022.pdf | |
| 380LX392M200A082 | SNAPMOUNTS | 380LX392M200A082.pdf | |
| B41022A3686M | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | B41022A3686M.pdf | |
| C2012JB1A475K125AA | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1A475K125AA.pdf | |
| GRM42A7U3F560JW31L | 56pF 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor U2J 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | GRM42A7U3F560JW31L.pdf | |
| C0402X5R0G473M020BC | 0.047µF 4V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X5R0G473M020BC.pdf |