| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F6981V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F6981V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F6981V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.98k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F6981V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F6981V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F6981V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F6981V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F6981V.
| AVE227M25F24T-F | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE227M25F24T-F.pdf | |
| ELXZ6R3ELL102MH15D | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ELL102MH15D.pdf | |
| LAR2W391MELB50 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2W391MELB50.pdf | |
| 10ML120MEFCT56.3X7 | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ML120MEFCT56.3X7.pdf | |
| UPJ1C101MED | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C101MED.pdf | |
| 16NSEV4.7M4X5.5 | 4.7µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 16NSEV4.7M4X5.5.pdf | |
| UEP1E220MED1TA | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1E220MED1TA.pdf | |
| MAL216060479E3 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216060479E3.pdf | |
| 10YXH3900MEFCG412.5X30 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10YXH3900MEFCG412.5X30.pdf | |
| 50YXH1000MEFCGC18X20 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXH1000MEFCGC18X20.pdf | |
| MAL213826471E3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 440 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213826471E3.pdf | |
| 277LMB160M2AC | ELECTROLYTIC | 277LMB160M2AC.pdf | |
| 688LBB035M2DC | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60.95 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 688LBB035M2DC.pdf | |
| SLPX271M420C7P3 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX271M420C7P3.pdf | |
| 381LR181M420J042 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR181M420J042.pdf |