| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F6042V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F6042V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F6042V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 60.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F6042V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F6042V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F6042V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F6042V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F6042V.
| UMW1A470MDD1TP | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1A470MDD1TP.pdf | |
| UVR1A221MED1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A221MED1TD.pdf | |
| ESMR451VSN121MP25S | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR451VSN121MP25S.pdf | |
| UPV1HR68MFD1TA | 0.68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1HR68MFD1TA.pdf | |
| EKYA6R3ELL562MK25S | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYA6R3ELL562MK25S.pdf | |
| MALSECA00AF247HARK | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.39 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00AF247HARK.pdf | |
| ESMH500VSN472MQ35T | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN472MQ35T.pdf | |
| ESMH101VQD472MA40T | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 53 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VQD472MA40T.pdf | |
| MAL205017152E3 | 1500µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 112 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205017152E3.pdf | |
| B43601A9397M67 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9397M67.pdf | |
| B43750A9857M7 | 850µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 70 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A9857M7.pdf | |
| KY35VB681M10X30LL | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | KY35VB681M10X30LL.pdf | |
| AHA334M50B12T-F | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 603 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA334M50B12T-F.pdf | |
| MAL212385159 | 15µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 19 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212385159.pdf | |
| JMK325BJ476MM-T | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | JMK325BJ476MM-T.pdf |