| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F6040V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F6040V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F6040V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F6040V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F6040V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F6040V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F6040V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F6040V.
| EEE-HC0J102P | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HC0J102P.pdf | |
| EEU-HD1E470B | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1E470B.pdf | |
| 861011484008 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861011484008.pdf | |
| UCX1E182MNQ1MS | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 50 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1E182MNQ1MS.pdf | |
| MAL203861471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203861471E3.pdf | |
| MAL214833472E3 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214833472E3.pdf | |
| 517D227M160FR6AE3 | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D227M160FR6AE3.pdf | |
| MAL215627472E3 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 68 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215627472E3.pdf | |
| 672D127F100ET5D | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 680 mOhm @ 120Hz | 672D127F100ET5D.pdf | |
| E36D501HPN471MC67M | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 817 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D501HPN471MC67M.pdf | |
| E36D401HLN222TE92N | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401HLN222TE92N.pdf | |
| CGR152T075U2C | 1500µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | CGR152T075U2C.pdf | |
| ECE-T1EP473EA | 47000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 14 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T1EP473EA.pdf | |
| ECO-S1KA681BA | 680µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 268 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1KA681BA.pdf | |
| B41041A7336M | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A7336M.pdf |