| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F5902V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F5902V.
| UPW1H271MPD1TD | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1H271MPD1TD.pdf | |
| 860160275037 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 860160275037.pdf | |
| UPT2D820MHD1TO | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D820MHD1TO.pdf | |
| EET-UQ2S271HF | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S271HF.pdf | |
| LGY1H392MELA30 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H392MELA30.pdf | |
| 160LLE5.6MEFC6.3X11 | 5.6µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160LLE5.6MEFC6.3X11.pdf | |
| 63ZLH470MEFCG412.5X25 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH470MEFCG412.5X25.pdf | |
| EGPD630ELL162MM30H | 1600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 28 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD630ELL162MM30H.pdf | |
| EKMQ251VSN561MR25S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN561MR25S.pdf | |
| E82D401VND182QU70T | CAP ALUM 1800UF 400V RADIAL | E82D401VND182QU70T.pdf | |
| B41554E5689Q | 68000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41554E5689Q.pdf | |
| 604D701F050GL7 | 700µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D701F050GL7.pdf | |
| GRM0335C1ER10WA01D | 0.10pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1ER10WA01D.pdf | |
| C1206C103J1RACTU | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C103J1RACTU.pdf | |
| C0805C470J2GACTU | 47pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C470J2GACTU.pdf |