| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F5901V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F5901V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F5901V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.9k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F5901V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F5901V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F5901V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F5901V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F5901V.
| UVY1A221MDD1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1A221MDD1TD.pdf | |
| ESMR421VSN471MA30S | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR421VSN471MA30S.pdf | |
| UBW1H3R3MPD1TD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW1H3R3MPD1TD.pdf | |
| 6.3MS733MEFCTZ4X7 | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS733MEFCTZ4X7.pdf | |
| 10MS722MEFC4X7 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS722MEFC4X7.pdf | |
| UVZ2CR47MED1TA | 0.47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2CR47MED1TA.pdf | |
| AVEZ476M35X16T-F | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | AVEZ476M35X16T-F.pdf | |
| UFW1E471MPD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1E471MPD.pdf | |
| EKYB100ELL821MH15D | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKYB100ELL821MH15D.pdf | |
| EEV-HB1HR47R | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-HB1HR47R.pdf | |
| B43858B5685M | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858B5685M.pdf | |
| B41231A6568M | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A6568M.pdf | |
| MAL215236479E3 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215236479E3.pdf | |
| B43254B2337M | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B2337M.pdf | |
| B41693A8337Q7 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 220 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A8337Q7.pdf |