| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F5362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F5362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F5362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F5362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F5362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F5362V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F5362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F5362V.
| EFL-100ELL330ME05D | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-100ELL330ME05D.pdf | |
| EET-ED2W151BA | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 884 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W151BA.pdf | |
| 227CKS025MGM | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.055 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227CKS025MGM.pdf | |
| EKY-100ETD471MHB5D | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKY-100ETD471MHB5D.pdf | |
| 35YXG1800MEFC12.5X40 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 35YXG1800MEFC12.5X40.pdf | |
| MAL215099417E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099417E3.pdf | |
| 500D256G050CC2T | 25µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D256G050CC2T.pdf | |
| MAL209443471E3 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209443471E3.pdf | |
| E81D251VEN681MR50W | CAP ALUM 680UF 250V RADIAL | E81D251VEN681MR50W.pdf | |
| EEV-HA1H101UP | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1H101UP.pdf | |
| MAL212854479E3 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial 4.3 Ohm @ 100Hz | MAL212854479E3.pdf | |
| 160R15W474KV4E | 0.47µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 160R15W474KV4E.pdf | |
| C0603CH1E010C030BA | 1pF 25V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603CH1E010C030BA.pdf | |
| C3216CH2J471K085AA | 470pF 630V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH2J471K085AA.pdf | |
| RCE5C2A821J0DBH03A | 820pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C2A821J0DBH03A.pdf |