| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F5112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F5112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F5112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51.1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F5112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F5112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F5112V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F5112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F5112V.
| UHE1J221MPD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1J221MPD.pdf | |
| UPM1C471MPD61TD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C471MPD61TD.pdf | |
| UCY2C820MPD | 82µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C820MPD.pdf | |
| MAL215099708E3 | 680µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099708E3.pdf | |
| 35ZLG4.7MEFC4X7 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35ZLG4.7MEFC4X7.pdf | |
| USV1C220MFD1TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1C220MFD1TP.pdf | |
| EKY-500ELL332MM40S | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | EKY-500ELL332MM40S.pdf | |
| B43501A3157M | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3157M.pdf | |
| B43501A1158M62 | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 75 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1158M62.pdf | |
| CGS133U050R2L | 13000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS133U050R2L.pdf | |
| CGO273M7R5L | 27000µF 7.5V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGO273M7R5L.pdf | |
| C1206T106K4RALTU | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206T106K4RALTU.pdf | |
| GRM216R71H272KA01D | 2700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM216R71H272KA01D.pdf | |
| GCM3195C2A103JA16D | 10000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GCM3195C2A103JA16D.pdf | |
| CL05A225MQ5ZSNC | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05A225MQ5ZSNC.pdf |