| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F5110V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F5110V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F5110V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F5110V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F5110V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F5110V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F5110V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F5110V.
| LGU2Z471MELB | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2Z471MELB.pdf | |
| LAR2E391MELA30 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2E391MELA30.pdf | |
| UPW1V272MHD | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V272MHD.pdf | |
| LNT1J153MSE | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1J153MSE.pdf | |
| ECE-P2DP562HA | 5600µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 38 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-P2DP562HA.pdf | |
| 400MXK1000MEFCSN35X50 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK1000MEFCSN35X50.pdf | |
| 380LQ183M016H032 | SNAPMOUNTS | 380LQ183M016H032.pdf | |
| MAL204215229E3 | 22µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.8 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204215229E3.pdf | |
| 350USC220MEFCSN30X25 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 350USC220MEFCSN30X25.pdf | |
| MAL213246222E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 90 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213246222E3.pdf | |
| B41789K8108Q001 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 61 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789K8108Q001.pdf | |
| E32D750HPN122WA54M | 1200µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D750HPN122WA54M.pdf | |
| HR101X273U075DF2A | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101X273U075DF2A.pdf | |
| UHN1A102MPD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN1A102MPD.pdf | |
| GRM033R71C102KA01J | 1000pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R71C102KA01J.pdf |