| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F4993V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F4993V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F4993V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F4993V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F4993V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F4993V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F4993V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F4993V.
| EEU-FC1E101S | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E101S.pdf | |
| EEU-FM1H102 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H102.pdf | |
| UCS2V820MHD1TN | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2V820MHD1TN.pdf | |
| LNU2W682MSEJ | 6800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2W682MSEJ.pdf | |
| 860160672003 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160672003.pdf | |
| UWP1H010MCL1GB | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UWP1H010MCL1GB.pdf | |
| UPW2W3R3MHD1TO | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW2W3R3MHD1TO.pdf | |
| 381LQ152M200K042 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ152M200K042.pdf | |
| UES1A102MHM1TO | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1A102MHM1TO.pdf | |
| 35YXJ220MT78X11.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35YXJ220MT78X11.5.pdf | |
| AHA476M50F24T-F | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA476M50F24T-F.pdf | |
| 10YXF10000MEFCGC18X35.5 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10YXF10000MEFCGC18X35.5.pdf | |
| ULD2W680MHD | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | ULD2W680MHD.pdf | |
| MAL210167153E3 | 15000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210167153E3.pdf | |
| MAL210213152E3 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210213152E3.pdf |