| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F4990V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F4990V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F4990V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F4990V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F4990V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F4990V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F4990V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F4990V.
| ESMG500ELL332MP30S | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ELL332MP30S.pdf | |
| URS0J102MPD1TD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS0J102MPD1TD.pdf | |
| B43504A9107M | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9107M.pdf | |
| 128KXM050M | ELECTROLYTIC | 128KXM050M.pdf | |
| MALSECV00AG347CARK | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 680 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AG347CARK.pdf | |
| B41231B5159M | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B5159M.pdf | |
| 30D306G025CB2 | 30µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D306G025CB2.pdf | |
| 380LX392M050J012 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX392M050J012.pdf | |
| 500D336M450LS2A | 33µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D336M450LS2A.pdf | |
| MAL212367228E3 | 2.2µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 109 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212367228E3.pdf | |
| E32D3B1HPN222MD79M | 2200µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 77 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D3B1HPN222MD79M.pdf | |
| 3186GH343U050BMA2 | 34000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 3186GH343U050BMA2.pdf | |
| MAL212326159 | 15µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 19 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212326159.pdf | |
| C0603C225K8RACTU | 2.2µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C225K8RACTU.pdf | |
| CL21C222GBFNNNE | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C222GBFNNNE.pdf |