| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F4642V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F4642V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F4642V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 46.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F4642V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F4642V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F4642V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F4642V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F4642V.
| UWT1V100MCL1GB | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1V100MCL1GB.pdf | |
| SEK471M050ST | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 340 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | SEK471M050ST.pdf | |
| UKL2A6R8MED1TD | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A6R8MED1TD.pdf | |
| UZD0J330MCL1GB | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZD0J330MCL1GB.pdf | |
| ALS41A102KF400 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 124 mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C | ALS41A102KF400.pdf | |
| UHW0J682MHD | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW0J682MHD.pdf | |
| UKW1H220MDD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H220MDD.pdf | |
| 25YXF4700MEFCGC18X35.5 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXF4700MEFCGC18X35.5.pdf | |
| TVA1400 | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1400.pdf | |
| B43504B9157M2 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 580 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9157M2.pdf | |
| E81D251VNN122MA63T | CAP ALUM 1200UF 250V RADIAL | E81D251VNN122MA63T.pdf | |
| MAL219847151E3 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 637 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219847151E3.pdf | |
| B43540A2188M60 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2188M60.pdf | |
| ECE-T2DP272FA | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T2DP272FA.pdf | |
| PSU64515 | 645µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU64515.pdf |