| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F4122V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F4122V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F4122V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 41.2k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F4122V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F4122V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F4122V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F4122V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F4122V.
| ESK226M016AC3AA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESK226M016AC3AA.pdf | |
| UHW1V561MPD | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1V561MPD.pdf | |
| 10SEV33M4X5.5 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 10SEV33M4X5.5.pdf | |
| LNUN7152MSEG | 1500µF 525V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNUN7152MSEG.pdf | |
| UVY2V2R2MED1TA | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V2R2MED1TA.pdf | |
| ELXV630ETD680MJ16S | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV630ETD680MJ16S.pdf | |
| UKL1E221MPD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E221MPD.pdf | |
| MAL205976689E3 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.95 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205976689E3.pdf | |
| B43508G2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2477M62.pdf | |
| B43231E2158M | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231E2158M.pdf | |
| EKMH201VNN222MA80T | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN222MA80T.pdf | |
| TVA1484 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1484.pdf | |
| 36D641F200AC2A | 640µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D641F200AC2A.pdf | |
| TC50500 | 5000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 30 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC50500.pdf | |
| EET-UQ2D122HA | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2D122HA.pdf |