| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F40R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 40.2 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F40R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F40R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 40.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F40R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F40R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F40R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F40R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F40R2V.
| SK471M050ST | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 280 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK471M050ST.pdf | |
| LQS2V181MELA25 | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2V181MELA25.pdf | |
| UVP1H330MPD1TD | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H330MPD1TD.pdf | |
| EEE-TK1V681AM | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1V681AM.pdf | |
| UPM1C562MHD | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C562MHD.pdf | |
| LNX2G822MSEJ | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G822MSEJ.pdf | |
| LGW2E331MELA25 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2E331MELA25.pdf | |
| 450VXH220MEFCSN30X30 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXH220MEFCSN30X30.pdf | |
| EKY-160ELL472MM25S | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-160ELL472MM25S.pdf | |
| 107BPS025M | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.316 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107BPS025M.pdf | |
| MALREKE00PB315FL0K | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.061 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB315FL0K.pdf | |
| SH010M160ST | 1µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 198.94 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH010M160ST.pdf | |
| SXR681M6R3ST | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 430 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR681M6R3ST.pdf | |
| ELXZ100ELL562MM20S | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ100ELL562MM20S.pdf | |
| MAL202129101E3 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.15 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202129101E3.pdf |