| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F4020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F4020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F4020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 402 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F4020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F4020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F4020V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F4020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F4020V.
| EEU-EB1V331 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1V331.pdf | |
| LGU2A222MELB | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A222MELB.pdf | |
| 400MXK470MEFCSN25X45 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK470MEFCSN25X45.pdf | |
| ELXY250ELL331MJ16S | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL331MJ16S.pdf | |
| UVY2AR33MDD1TD | 0.33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2AR33MDD1TD.pdf | |
| LNUN7182MSEG | 1800µF 525V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNUN7182MSEG.pdf | |
| 476SVL6R3MDW | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 11.29 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 476SVL6R3MDW.pdf | |
| 106AXZ025M | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 23.21 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 106AXZ025M.pdf | |
| UPJ1A391MPD1TA | 390µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1A391MPD1TA.pdf | |
| AVE107M50F24T-F | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.66 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE107M50F24T-F.pdf | |
| ESMQ201ELL3R3MF11D | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201ELL3R3MF11D.pdf | |
| 80MXG1200MEFCSN20X30 | 1200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 80MXG1200MEFCSN20X30.pdf | |
| TVAN1303.4 | 8µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVAN1303.4.pdf | |
| 381LX152M160K042 | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX152M160K042.pdf | |
| B43305B2188M80 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2188M80.pdf |