| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F38R3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F38R3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F38R3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 38.3 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F38R3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F38R3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F38R3V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F38R3V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F38R3V.
| EKYB160ELL102MJ16S | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL102MJ16S.pdf | |
| 8AX430M6.3X11 | 430µF 8V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 8AX430M6.3X11.pdf | |
| LGUW6561MELC | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGUW6561MELC.pdf | |
| UVP1E100MDD1TD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1E100MDD1TD.pdf | |
| UPT2W180MHD1TO | 18µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2W180MHD1TO.pdf | |
| EEU-TP1E272SB | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 28 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1E272SB.pdf | |
| USA1C330MDD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1C330MDD.pdf | |
| MALREKE05BA247F00K | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.386 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05BA247F00K.pdf | |
| ELXV350ETC121MH12S | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV350ETC121MH12S.pdf | |
| AFK477M16F24B-F | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK477M16F24B-F.pdf | |
| UUG2C680MNQ6MS | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2C680MNQ6MS.pdf | |
| UCY2E330MHD3 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2E330MHD3.pdf | |
| ELXY160ELL272ML25S | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXY160ELL272ML25S.pdf | |
| B41505A4109M7 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 34 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A4109M7.pdf | |
| B43601G2687M67 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601G2687M67.pdf |