| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3831V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3831V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3831V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.83k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3831V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3831V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3831V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3831V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3831V.
| ULR2G4R7MNL1GS | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | ULR2G4R7MNL1GS.pdf | |
| UUD1A330MCL1GS | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1A330MCL1GS.pdf | |
| UVZ1C330MDD1TD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C330MDD1TD.pdf | |
| UPM1A271MED1TD | 270µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1A271MED1TD.pdf | |
| EKYB101ELL271ML20S | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB101ELL271ML20S.pdf | |
| B43584B4228M | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 72 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584B4228M.pdf | |
| 865060645008 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865060645008.pdf | |
| UPJ1K150MED1TA | 15µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1K150MED1TA.pdf | |
| ESMQ160ELL471MHB5D | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ160ELL471MHB5D.pdf | |
| MAL204857332E3 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204857332E3.pdf | |
| B43508A5826M87 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.5 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5826M87.pdf | |
| LDM2D681MERYGA | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | LDM2D681MERYGA.pdf | |
| 380LQ182M180K042 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ182M180K042.pdf | |
| 200HXC1000MEFCSN35X30 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC1000MEFCSN35X30.pdf | |
| MAL210265152E3 | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 99 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210265152E3.pdf |