| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3830V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3830V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3830V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 383 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3830V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3830V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3830V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3830V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3830V.
| RFS-25V220MF3#5 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-25V220MF3#5.pdf | |
| 865060653009 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865060653009.pdf | |
| UMF1E150MDD1TE | 15µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1E150MDD1TE.pdf | |
| 35ZLH470MEFCT810X16 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLH470MEFCT810X16.pdf | |
| EMVY350ARA561MKE0S | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | EMVY350ARA561MKE0S.pdf | |
| EKMM451VNN151MA25T | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VNN151MA25T.pdf | |
| 381LX151M315J022 | 150µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX151M315J022.pdf | |
| EKMH401VSN181MR30W | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.381 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN181MR30W.pdf | |
| EKMH100VSN473MR45T | 47000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH100VSN473MR45T.pdf | |
| 381LQ101M450H022 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.82 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ101M450H022.pdf | |
| EET-UQ2D102HA | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2D102HA.pdf | |
| 500X14W103MV4T | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm) | 500X14W103MV4T.pdf | |
| C0603C332J3RACTU | 3300pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C332J3RACTU.pdf | |
| DE1E3KX222MA4BN01F | 2200pF 250V Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | DE1E3KX222MA4BN01F.pdf | |
| CGA5L4X7T2W104M160AA | 0.10µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L4X7T2W104M160AA.pdf |