| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 37.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3742V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3742V.
| EKYA250ELL680ME11D | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA250ELL680ME11D.pdf | |
| 400RX302R2M8X11.5 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 400RX302R2M8X11.5.pdf | |
| LGN2Z471MELY35 | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2Z471MELY35.pdf | |
| LGY1H822MELB40 | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H822MELB40.pdf | |
| B41456B4479M | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B4479M.pdf | |
| UCD1K101MNQ1MS | 100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1K101MNQ1MS.pdf | |
| UPM1H3R3MDD1TA | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H3R3MDD1TA.pdf | |
| USR1C101MDD1TP | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1C101MDD1TP.pdf | |
| 227SML025M | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.206 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227SML025M.pdf | |
| UUJ1C222MNQ6ZD | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1C222MNQ6ZD.pdf | |
| MAL211937479E3 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.7 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211937479E3.pdf | |
| 30D107G050DH2 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D107G050DH2.pdf | |
| EEU-TA1V222 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1V222.pdf | |
| B43305B5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B5187M.pdf | |
| EKMH401VNN391MR50T | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 638 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN391MR50T.pdf |