| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.74k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3741V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3741V.
| 35YXF1000MEFC12.5X25 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXF1000MEFC12.5X25.pdf | |
| LGX2G151MELA25 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2G151MELA25.pdf | |
| UUD1H3R3MCL1GS | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1H3R3MCL1GS.pdf | |
| UCV1E331MCL1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCV1E331MCL1GS.pdf | |
| 350LSG6800MNB77X141 | 6800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | 350LSG6800MNB77X141.pdf | |
| 63TXW680MEFC10X50 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63TXW680MEFC10X50.pdf | |
| UPS1C220MDD1TA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1C220MDD1TA.pdf | |
| USL1H0R1MDD | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL1H0R1MDD.pdf | |
| MAL201331228E3 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201331228E3.pdf | |
| 516D226M035JL6AE3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D226M035JL6AE3.pdf | |
| B41888C3567M | 560µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 116 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C | B41888C3567M.pdf | |
| EEU-ED2E470B | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2E470B.pdf | |
| 227TTA063M | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 754 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227TTA063M.pdf | |
| MAL213239109E3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 9.5 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL213239109E3.pdf | |
| 109CKE016M | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 56.4 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 109CKE016M.pdf |