| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 374 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3740V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3740V.
| EEU-FM1H220 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H220.pdf | |
| UCD1E222MNQ1MS | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1E222MNQ1MS.pdf | |
| ELXV800ELL560MJ16S | 56µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV800ELL560MJ16S.pdf | |
| EMLE6R3ADA220MD73G | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | EMLE6R3ADA220MD73G.pdf | |
| 250BXC47MEFCG412.5X20 | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250BXC47MEFCG412.5X20.pdf | |
| 450BXC10MEFCG412.5X20 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450BXC10MEFCG412.5X20.pdf | |
| MAL213691183E3 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | MAL213691183E3.pdf | |
| MAL215035152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL215035152E3.pdf | |
| EEU-TA1C222SB | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1C222SB.pdf | |
| 30D337M035DF2A | 330µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 830 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D337M035DF2A.pdf | |
| 420BXW150MEFC16X50 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW150MEFC16X50.pdf | |
| B43504C9337M87 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C9337M87.pdf | |
| B43508E2108M67 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2108M67.pdf | |
| 600D685F200DD4 | 6.8µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 19.16 Ohm @ 120Hz | 600D685F200DD4.pdf | |
| MAL209675222E3 | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 146 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209675222E3.pdf |