| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2940V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2940V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2940V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 294 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2940V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2940V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2940V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2940V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2940V.
| LGU2A222MELC | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A222MELC.pdf | |
| 400MXK560MEFCSN35X30 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK560MEFCSN35X30.pdf | |
| ELBK350ELL602AMN3S | 6000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ELBK350ELL602AMN3S.pdf | |
| UCX1H561MNS1ZD | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H561MNS1ZD.pdf | |
| LLS2W271MELC | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2W271MELC.pdf | |
| LGN2W101MELY35 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2W101MELY35.pdf | |
| LNU2H472MSEH | 4700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2H472MSEH.pdf | |
| UVY2E470MHD | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2E470MHD.pdf | |
| UKL1E681KHD | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E681KHD.pdf | |
| 35ZL1200MEFCGC16X20 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ZL1200MEFCGC16X20.pdf | |
| MAL214061471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214061471E3.pdf | |
| LLS1K272MELB | 2700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K272MELB.pdf | |
| 380LX121M400H032 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.38 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX121M400H032.pdf | |
| ESMQ201VSN222MR50T | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VSN222MR50T.pdf | |
| KMQ350VS181M22X30T2 | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.382 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ350VS181M22X30T2.pdf |