| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2872V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2872V.
| UMV1C100MFD1TP | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1C100MFD1TP.pdf | |
| EET-UQ2W181BA | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W181BA.pdf | |
| UHW2A221MHD1TO | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW2A221MHD1TO.pdf | |
| 6.3MS510MEFCT54X5 | 10µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS510MEFCT54X5.pdf | |
| USW1HR33MDD1TE | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1HR33MDD1TE.pdf | |
| UVP1H2R2MDD1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H2R2MDD1TA.pdf | |
| 35NA33MEFC6.3X11 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35NA33MEFC6.3X11.pdf | |
| MAL203654479E3 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203654479E3.pdf | |
| EKY-630ELL122ML40S | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL122ML40S.pdf | |
| 35YXH3300MEFCGC18X35.5 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXH3300MEFCGC18X35.5.pdf | |
| MAL214698686E3 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214698686E3.pdf | |
| SLPX183M035E4P3 | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 29 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX183M035E4P3.pdf | |
| EKMH101VSN562MA63T | 5600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VSN562MA63T.pdf | |
| 53D102F100HJ6 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D102F100HJ6.pdf | |
| CG801U050R2C | 800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 72 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG801U050R2C.pdf |