| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.87k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2871V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2871V.
| EEE-1HA101UAP | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA101UAP.pdf | |
| UPW2A4R7MDD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A4R7MDD.pdf | |
| 382LX333M035A052 | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX333M035A052.pdf | |
| LGU2C471MELY | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2C471MELY.pdf | |
| LGU2W471MELC | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2W471MELC.pdf | |
| 50PK4.7MEFC5X11 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK4.7MEFC5X11.pdf | |
| ELXY350EMC121MH12S | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXY350EMC121MH12S.pdf | |
| UPM1J220MED1TA | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1J220MED1TA.pdf | |
| MAL214231471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214231471E3.pdf | |
| MAL214236222E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214236222E3.pdf | |
| MAL215064332E3 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | MAL215064332E3.pdf | |
| 30D476M250GH5A | 47µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.384 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D476M250GH5A.pdf | |
| B43510B3158M80 | 1500µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B3158M80.pdf | |
| E36D251LPN153TEM9M | 15000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN153TEM9M.pdf | |
| CGS422T350X4C | 4200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS422T350X4C.pdf |