| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2743V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2743V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2743V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2743V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2743V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2743V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2743V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2743V.
| UVR2A470MPD | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A470MPD.pdf | |
| UKL1C470MED1TD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C470MED1TD.pdf | |
| EEE-FK1A331GP | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A331GP.pdf | |
| UPV1E121MGD | 120µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E121MGD.pdf | |
| MAL209356101E3 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.48 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209356101E3.pdf | |
| B43601E2277M | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2277M.pdf | |
| MALREKB00JL247PG0K | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.64 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JL247PG0K.pdf | |
| B43540E2567M | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2567M.pdf | |
| 500D228M025GK2 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D228M025GK2.pdf | |
| 380LQ392M160A052 | 3900µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ392M160A052.pdf | |
| MAL210157153E3 | 15000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210157153E3.pdf | |
| E37F451HPN272MCD0M | 2700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F451HPN272MCD0M.pdf | |
| EEV-FK1J4R7R | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1J4R7R.pdf | |
| C1220X7R1H103M085AC | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | C1220X7R1H103M085AC.pdf | |
| UMK316B7474KLHT | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | UMK316B7474KLHT.pdf |