| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2611V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2611V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2611V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.61k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2611V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2611V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2611V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2611V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2611V.
| UPW2A4R7MDD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A4R7MDD.pdf | |
| EEU-FM1C121 | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1C121.pdf | |
| UKL1H1R5MDD1TD | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H1R5MDD1TD.pdf | |
| LGW2W101MELA25 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W101MELA25.pdf | |
| UBT1A331MPD1TD | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | UBT1A331MPD1TD.pdf | |
| EKMG6R3ELL102MHB5D | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL102MHB5D.pdf | |
| UBW1H2R2MPD1TD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW1H2R2MPD1TD.pdf | |
| EKMH630VSN472MQ50T | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN472MQ50T.pdf | |
| B41858C8107M8 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 577 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C8107M8.pdf | |
| SLPX221M350C3P3 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 905 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX221M350C3P3.pdf | |
| B43504A9107M2 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 880 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9107M2.pdf | |
| B43540G2827M2 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2827M2.pdf | |
| E81D630VQT562MB25T | CAP ALUM 5600UF 63V RADIAL | E81D630VQT562MB25T.pdf | |
| B43521A4687M | 680µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 140 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A4687M.pdf | |
| B43584D4338M3 | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584D4338M3.pdf |