| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2553V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2553V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2553V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 255k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2553V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2553V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2553V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2553V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2553V.
| LLS1K332MELZ | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K332MELZ.pdf | |
| UWD1E331MCL1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UWD1E331MCL1GS.pdf | |
| 336TTA160M | 33µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 10.048 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336TTA160M.pdf | |
| EEA-FC1V120B | 12µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1V120B.pdf | |
| ECE-A1EN3R3UB | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN3R3UB.pdf | |
| UMV1V220MFD1TE | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1V220MFD1TE.pdf | |
| UPA0J102MPD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA0J102MPD.pdf | |
| B41693A8107Q7 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 700 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A8107Q7.pdf | |
| B43508A2477M62 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2477M62.pdf | |
| 227LMB400M2CF | ELECTROLYTIC | 227LMB400M2CF.pdf | |
| B43504H2687M67 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504H2687M67.pdf | |
| MLP332M063EA1D | 3300µF 63V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 64 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP332M063EA1D.pdf | |
| B41043A4828M | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A4828M.pdf | |
| B43084A4476M | 47UF 350V 16X25 SINGLE END | B43084A4476M.pdf | |
| GRM0225C1E6R1DA03L | 6.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E6R1DA03L.pdf |