| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2493V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2493V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2493V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2493V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2493V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2493V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2493V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2493V.
| UPW1E220MDD6 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E220MDD6.pdf | |
| LGN2W331MELC35 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2W331MELC35.pdf | |
| EEE-1EA100AR | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1EA100AR.pdf | |
| EXV337M025A9PAA | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EXV337M025A9PAA.pdf | |
| 860020773011 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020773011.pdf | |
| EET-HC2G561DA | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 326 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G561DA.pdf | |
| ECE-T2AA822FA | 8200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 30 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2AA822FA.pdf | |
| 450HXG68MEFCSN22X25 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450HXG68MEFCSN22X25.pdf | |
| 50MH73.3MEFCT54X7 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH73.3MEFCT54X7.pdf | |
| ECA-1JHG220I | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1JHG220I.pdf | |
| UPJ1V390MED1TA | 39µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1V390MED1TA.pdf | |
| MAL214272285E3 | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214272285E3.pdf | |
| MALREKE05KG315S00K | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.326 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05KG315S00K.pdf | |
| MAL215256689E3 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215256689E3.pdf | |
| B43305B5187M82 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 750 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B5187M82.pdf |