| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.37k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2371V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2371V.
| EKMS401VSN221MQ30S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN221MQ30S.pdf | |
| 860040678012 | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040678012.pdf | |
| 860020675020 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020675020.pdf | |
| SH470M025ST | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.52 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH470M025ST.pdf | |
| EEU-TA1J220B | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1J220B.pdf | |
| B41851A9337M | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 500 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A9337M.pdf | |
| UBX1V470MPL | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1V470MPL.pdf | |
| MAL215099903E3 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215099903E3.pdf | |
| MAL213656182E3 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213656182E3.pdf | |
| MAL205827332E3 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205827332E3.pdf | |
| E36D451LPN500TA54M | 50µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN500TA54M.pdf | |
| 601D698G015JT1 | 6900µF 15V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D698G015JT1.pdf | |
| B43510A5128M80 | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5128M80.pdf | |
| CBR04C220F5GAC | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CBR04C220F5GAC.pdf | |
| GRM1885C2A511JA01D | 510pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A511JA01D.pdf |