| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2261V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.26K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2261V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2261V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.26k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2261V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2261V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2261V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2261V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2261V.
| LGX2W271MELA50 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2W271MELA50.pdf | |
| LGX2D821MELA40 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2D821MELA40.pdf | |
| UPV1H100MFD1TD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H100MFD1TD.pdf | |
| UES1A221MPM1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1A221MPM1TD.pdf | |
| 860080375018 | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080375018.pdf | |
| 50USC22000MEFCSN35X50 | 22000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 50USC22000MEFCSN35X50.pdf | |
| 400RX304.7MT78X20 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 400RX304.7MT78X20.pdf | |
| 180KXF270MEFCSN22X20 | 270µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 180KXF270MEFCSN22X20.pdf | |
| E81D630VNN272MR25T | CAP ALUM 2700UF 63V RADIAL | E81D630VNN272MR25T.pdf | |
| MAL205758471E3 | 470µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 340 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205758471E3.pdf | |
| HVMLS331M200EK0D | 330µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 426 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS331M200EK0D.pdf | |
| TCG232U050N2L | 2300µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 62 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG232U050N2L.pdf | |
| C0402C103K8RACAUTO | 10000pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C103K8RACAUTO.pdf | |
| RDER71H473K0K1H03B | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDER71H473K0K1H03B.pdf | |
| C0805C103K5RAC7411 | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C103K5RAC7411.pdf |