| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.05k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2051V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2051V.
| UUX2G3R3MNL1GS | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2G3R3MNL1GS.pdf | |
| USW0J330MDD | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW0J330MDD.pdf | |
| UVY1J221MPD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1J221MPD.pdf | |
| UPA1E391MPD1TA | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1E391MPD1TA.pdf | |
| EEU-ED2C220B | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2C220B.pdf | |
| 477TTA010M | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 846.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477TTA010M.pdf | |
| MAL213244152E3 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 230 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213244152E3.pdf | |
| B43504E2108M2 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2108M2.pdf | |
| B43305B5227M87 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B5227M87.pdf | |
| E36D161HPN392MAA5M | 3900µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 43.6 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D161HPN392MAA5M.pdf | |
| CGS183U100V4C | 18000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS183U100V4C.pdf | |
| UHE1C102MHT6 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1C102MHT6.pdf | |
| UPW1V100MDH | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V100MDH.pdf | |
| UPB2W560MHD | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2W560MHD.pdf | |
| MAL212833479E3 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial 4.3 Ohm @ 100Hz | MAL212833479E3.pdf |