| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1962V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1962V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1962V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 19.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1962V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1962V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1962V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1962V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1962V.
| EKY-350ELL331MJ16S | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-350ELL331MJ16S.pdf | |
| LGN2P391MELA25 | 390µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2P391MELA25.pdf | |
| 865060640001 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865060640001.pdf | |
| UVP1C221MPD1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C221MPD1TD.pdf | |
| LNR1J683MSE | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1J683MSE.pdf | |
| E37F501CPN562MEE3M | 5600µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN562MEE3M.pdf | |
| 160PK33MEFC10X16 | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 160PK33MEFC10X16.pdf | |
| LLS2E331MELZ | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2E331MELZ.pdf | |
| 25MS7100MEFCTA8X7 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 25MS7100MEFCTA8X7.pdf | |
| MALREKA00BA222L00K | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.83 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA222L00K.pdf | |
| MAL203853102E3 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203853102E3.pdf | |
| MAL214865332E3 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214865332E3.pdf | |
| MAL212873339E3 | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial 6.1 Ohm @ 100Hz | MAL212873339E3.pdf | |
| 400SXW47MEFC18X30 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400SXW47MEFC18X30.pdf | |
| ESMH350VSS103MR30S | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSS103MR30S.pdf |