| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1872V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1872V.
| 400KXW120MEFC18X30 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400KXW120MEFC18X30.pdf | |
| 381LX271M400A022 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX271M400A022.pdf | |
| LLG2E222MELC50 | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2E222MELC50.pdf | |
| EKZE101ELL561MLP1S | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE101ELL561MLP1S.pdf | |
| UVZ2F470MHD1TN | 47µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2F470MHD1TN.pdf | |
| 396KXM063M | 39µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.2509 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 396KXM063M.pdf | |
| 106BPS050M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.526 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 106BPS050M.pdf | |
| URS1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A220MDD.pdf | |
| 100PX33MEFC8X11.5 | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 100PX33MEFC8X11.5.pdf | |
| ECE-A1HN330UB | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HN330UB.pdf | |
| ELXY500ETE331MK20S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY500ETE331MK20S.pdf | |
| MAL214099101E3 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214099101E3.pdf | |
| SH332M016ST | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH332M016ST.pdf | |
| B41694A5188Q7 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 44 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41694A5188Q7.pdf | |
| MAL210186104E3 | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210186104E3.pdf |