| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1820V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 182 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1820V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1820V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1820V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1820V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1820V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1820V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1820V.
| UCD1H101MCL6GS | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1H101MCL6GS.pdf | |
| LLS2E271MELZ | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2E271MELZ.pdf | |
| 50MS722MEFCTZ6.3X7 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS722MEFCTZ6.3X7.pdf | |
| UVZ1H100MDD1TA | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H100MDD1TA.pdf | |
| UMP1H2R2MDD1TE | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1H2R2MDD1TE.pdf | |
| EKMQ500EMC471MJ20S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ500EMC471MJ20S.pdf | |
| 25LSQ82000MEFC51X83 | 82000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 25LSQ82000MEFC51X83.pdf | |
| MLS433M7R5EB1D | 43000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 31 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS433M7R5EB1D.pdf | |
| C0603X5R1E101K030BA | 100pF 25V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X5R1E101K030BA.pdf | |
| C3216C0G2A473J115AC | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2A473J115AC.pdf | |
| C430C225K5R5TA | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm) | C430C225K5R5TA.pdf | |
| C0805C822KBRACTU | 8200pF 630V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C822KBRACTU.pdf | |
| RDE5C1H680J0K1H03B | 68pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H680J0K1H03B.pdf | |
| CL31C471JHFNNNE | 470pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C471JHFNNNE.pdf | |
| C0603X5R1E152M030BA | 1500pF 25V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X5R1E152M030BA.pdf |