| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F16R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F16R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F16R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F16R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F16R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F16R5V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F16R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F16R5V.
| UVR1H220MDD1TD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H220MDD1TD.pdf | |
| LQR2G272MSEG | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2G272MSEG.pdf | |
| EEU-EB2D680S | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2D680S.pdf | |
| TVX1V151MAD | 150µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1V151MAD.pdf | |
| ECA-2GM4R7B | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2GM4R7B.pdf | |
| UCY2W100MPDANA | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W100MPDANA.pdf | |
| MALREKB05FG447C00K | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FG447C00K.pdf | |
| UUJ1A472MNQ1ZD | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1A472MNQ1ZD.pdf | |
| 478CKE035M | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 70.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 478CKE035M.pdf | |
| EKMH251VNN471MA25S | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN471MA25S.pdf | |
| B43601A2228M67 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2228M67.pdf | |
| MAL209676122E3 | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 190 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209676122E3.pdf | |
| 101472U025AA2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101472U025AA2B.pdf | |
| MVK50VC4R7ME55TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.319 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK50VC4R7ME55TP.pdf | |
| AVGA108M35P44T-F | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA108M35P44T-F.pdf |