| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1693V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1693V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1693V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 169k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1693V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1693V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1693V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1693V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1693V.
| EEE-1AA101WR | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1AA101WR.pdf | |
| B43584E2478M | 4700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584E2478M.pdf | |
| ESMG500ELLR22ME11D | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ELLR22ME11D.pdf | |
| URS1A331MPD1TA | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A331MPD1TA.pdf | |
| E81D500VNN272MQ25M | CAP ALUM 2700UF 50V RADIAL | E81D500VNN272MQ25M.pdf | |
| 250USC330MEFCSN25X25 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USC330MEFCSN25X25.pdf | |
| E36D250LPN104TCE3N | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D250LPN104TCE3N.pdf | |
| HES312G350X3L | 3100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | HES312G350X3L.pdf | |
| MLS212M060EA1D | 2100µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 72 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS212M060EA1D.pdf | |
| MLS821M200EB0C | 820µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack 172 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | MLS821M200EB0C.pdf | |
| HVMLS473M5R0EB1D | 47000µF 5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 30 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS473M5R0EB1D.pdf | |
| B41821A7476M8 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A7476M8.pdf | |
| AVGA106M63D16T-F | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.89 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA106M63D16T-F.pdf | |
| C0805C152J2GACAUTO | 1500pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C152J2GACAUTO.pdf | |
| C1005C0G1H181K050BA | 180pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H181K050BA.pdf |