| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1692V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1692V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1692V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.9k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1692V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1692V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1692V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1692V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1692V.
| EEU-FR1C471B | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C471B.pdf | |
| UPW1J152MHD | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J152MHD.pdf | |
| EEV107M6R3A9GAA | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 520 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEV107M6R3A9GAA.pdf | |
| EEU-FC1C682 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C682.pdf | |
| LQR2W681MSEC | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2W681MSEC.pdf | |
| 200LSQ6800MNB64X99 | 6800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 200LSQ6800MNB64X99.pdf | |
| 10MH5100MEFCT56.3X5 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10MH5100MEFCT56.3X5.pdf | |
| EEU-FC1H150H | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H150H.pdf | |
| 35ZLH220MEFCT78X11.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 35ZLH220MEFCT78X11.5.pdf | |
| USV1H3R3MFD1TE | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1H3R3MFD1TE.pdf | |
| MAL215056331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215056331E3.pdf | |
| MALREKB00FE210PG0K | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.53 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE210PG0K.pdf | |
| MALREKV00FG222X00K | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.1 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00FG222X00K.pdf | |
| 400SXC220MEFCSN30X35 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXC220MEFCSN30X35.pdf | |
| B43504B9397M | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9397M.pdf |