| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1690V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1690V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1690V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 169 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1690V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1690V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1690V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1690V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1690V.
| URZ1HR22MDD1TD | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1HR22MDD1TD.pdf | |
| UVR2W220MHD1TN | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2W220MHD1TN.pdf | |
| UPM2A1R5MDD1TA | 1.5µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A1R5MDD1TA.pdf | |
| USF1E470MDD1TD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1E470MDD1TD.pdf | |
| UEP1C220MDD1TA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1C220MDD1TA.pdf | |
| MAL201355101E3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201355101E3.pdf | |
| MAL204865102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204865102E3.pdf | |
| UBT2D680MHD | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2D680MHD.pdf | |
| 477BPA050M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 494 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477BPA050M.pdf | |
| 200YXF220MEFCGC18X35.5 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 200YXF220MEFCGC18X35.5.pdf | |
| SLPX392M080C4P3 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX392M080C4P3.pdf | |
| MAL216259471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 240 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216259471E3.pdf | |
| LP272M100H7P3 | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP272M100H7P3.pdf | |
| 80VXG4700MEFCSN35X45 | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 80VXG4700MEFCSN35X45.pdf | |
| B43511A5108M87 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5108M87.pdf |