| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1650V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1650V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1650V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 165 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1650V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1650V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1650V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1650V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1650V.
| B41888C5188M | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C5188M.pdf | |
| ESMH350VSN472MQ25T | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN472MQ25T.pdf | |
| UHW2A391MHD3TN | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW2A391MHD3TN.pdf | |
| URS0J221MDD | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS0J221MDD.pdf | |
| MAL215263339E3 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215263339E3.pdf | |
| B43504A127M62 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A127M62.pdf | |
| EMVH100GDA472MMN0S | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 58 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EMVH100GDA472MMN0S.pdf | |
| LKX2W151MESA35 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2W151MESA35.pdf | |
| EKMH451VRD471MB40T | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VRD471MB40T.pdf | |
| B43601B5397M60 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5397M60.pdf | |
| E36D451HPN392TED0N | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN392TED0N.pdf | |
| UVR1H332MHA | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H332MHA.pdf | |
| B41827A5228M | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A5228M.pdf | |
| GRT21BR60J335ME13L | 3.3µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRT21BR60J335ME13L.pdf | |
| C4520CH3F120K085KA | 12pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor CH 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | C4520CH3F120K085KA.pdf |