| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1621V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1621V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1621V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.62k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1621V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1621V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1621V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1621V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1621V.
| UPW1H470MED1TD | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H470MED1TD.pdf | |
| LGY1K332MELB35 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1K332MELB35.pdf | |
| 227SML035MD10 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227SML035MD10.pdf | |
| UPX1C221MPD1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1C221MPD1TD.pdf | |
| PEH200YU433CMB2 | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | PEH200YU433CMB2.pdf | |
| 228CKH025M | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 135.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 228CKH025M.pdf | |
| UKL1J330MPD1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J330MPD1TD.pdf | |
| UPJ1H121MPD1TA | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1H121MPD1TA.pdf | |
| SLP822M035E3P3 | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP822M035E3P3.pdf | |
| B43255E2277M | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255E2277M.pdf | |
| B43504E2397M60 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2397M60.pdf | |
| EET-UQ2C152EA | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2C152EA.pdf | |
| MAL212324221E3 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.7 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212324221E3.pdf | |
| GRM1885C2A680JA01D | 68pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A680JA01D.pdf | |
| CGA4J3X7S2A334K125AB | 0.33µF 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X7S2A334K125AB.pdf |