| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1540V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1540V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1540V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 154 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1540V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1540V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1540V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1540V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1540V.
| EKXG161ELL221ML25S | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG161ELL221ML25S.pdf | |
| UMT1V3R3MDD1TP | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1V3R3MDD1TP.pdf | |
| UPW1H122MHD | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1H122MHD.pdf | |
| UPJ1E390MDD1TD | 39µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1E390MDD1TD.pdf | |
| 450MXG220MEFCSN25X40 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450MXG220MEFCSN25X40.pdf | |
| 35TGV820M16X16.5 | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 66 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | 35TGV820M16X16.5.pdf | |
| 381LX561M100H012 | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX561M100H012.pdf | |
| 860131175004 | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860131175004.pdf | |
| UVZ2W010MPD1TA | 1µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2W010MPD1TA.pdf | |
| EEU-FM1A681LB | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1A681LB.pdf | |
| 516D226M025JL6AE3 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D226M025JL6AE3.pdf | |
| 30D506G050DD2T | 50µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D506G050DD2T.pdf | |
| B43851A4107M | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.3 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A4107M.pdf | |
| EKMH500VNN682MR40T | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VNN682MR40T.pdf | |
| MALIEYN07BV418L02K | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 152 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BV418L02K.pdf |