| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1402V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1402V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1402V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1402V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1402V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1402V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1402V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1402V.
| EKYB630ELL681MK30S | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB630ELL681MK30S.pdf | |
| B43310A5398M | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 49 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43310A5398M.pdf | |
| UKW1A472MHD1TO | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1A472MHD1TO.pdf | |
| ELXV100EC3222MK25S | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV100EC3222MK25S.pdf | |
| 380LQ271M350H452 | SNAPMOUNTS | 380LQ271M350H452.pdf | |
| 250USC330MEFCSN25X25 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USC330MEFCSN25X25.pdf | |
| B43540B9227M62 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9227M62.pdf | |
| MLP111M450EK1C | 110µF 450V Aluminum Capacitors FlatPack 1.456 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP111M450EK1C.pdf | |
| MLS561M250EB1D | 560µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 240 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS561M250EB1D.pdf | |
| UVR1E682MRA6 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E682MRA6.pdf | |
| LXZ6.3VB123M16X40LL | 12000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ6.3VB123M16X40LL.pdf | |
| GRM155R71C823KA88D | 0.082µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71C823KA88D.pdf | |
| GCJ31BR72J152KXJ1L | 1500pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GCJ31BR72J152KXJ1L.pdf | |
| C2012JB1H155K125AB | 1.5µF 50V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1H155K125AB.pdf | |
| FK26X7R2A473K | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26X7R2A473K.pdf |