| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1400V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1400V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1400V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 140 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1400V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1400V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1400V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1400V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1400V.
| ELZA350ELL102MK20S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELZA350ELL102MK20S.pdf | |
| UHE1E102MHD6TO | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E102MHD6TO.pdf | |
| ELXY250ELL390MEB5D | 39µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL390MEB5D.pdf | |
| UST0J221MDD1TD | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST0J221MDD1TD.pdf | |
| UKL1C101MPDANATD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C101MPDANATD.pdf | |
| UPM0J471MPD6 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM0J471MPD6.pdf | |
| MAL203690139E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203690139E3.pdf | |
| MAL202125689E3 | 68µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.8 Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202125689E3.pdf | |
| ELXV101ELL221MK35S | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV101ELL221MK35S.pdf | |
| URS2D101MHD | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2D101MHD.pdf | |
| B43252B4187M | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B4187M.pdf | |
| 220MXG560MEFCSN22X40 | 560µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 220MXG560MEFCSN22X40.pdf | |
| 500D227M100FK2A | 220µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D227M100FK2A.pdf | |
| LKS1H682MESC | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1H682MESC.pdf | |
| EKMH350VRT473MB63T | 47000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 10 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VRT473MB63T.pdf |