| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1370V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 137 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1370V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1370V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 137 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1370V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1370V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1370V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1370V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1370V.
| EEE-FK1V221P | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1V221P.pdf | |
| UUD1C220MCL1GS | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1C220MCL1GS.pdf | |
| B41505A6688M | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A6688M.pdf | |
| UUE1E101MNS1GS | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUE1E101MNS1GS.pdf | |
| UPS1H101MPD1TA | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1H101MPD1TA.pdf | |
| UPM1H220MED | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H220MED.pdf | |
| UTT1V470MDD1TA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1V470MDD1TA.pdf | |
| MAL211631478E3 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211631478E3.pdf | |
| EEU-FC1V561SB | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V561SB.pdf | |
| UBW2A4R7MPD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW2A4R7MPD.pdf | |
| MALIEYN07LB439J02K | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LB439J02K.pdf | |
| ELXS401VSN221MP40S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS401VSN221MP40S.pdf | |
| EKMM201VNN821MA30S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VNN821MA30S.pdf | |
| CGS313U035V4C | 31000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS313U035V4C.pdf | |
| HVMLS102M150EB1C | 1000µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 158 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS102M150EB1C.pdf |