| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1242V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1242V.
| EKXG401ELL121MMP1S | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG401ELL121MMP1S.pdf | |
| ECA-1AM331 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1AM331.pdf | |
| ECE-V0GA330R | 33µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | ECE-V0GA330R.pdf | |
| UVP1J220MPD1TD | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1J220MPD1TD.pdf | |
| B43740A4109M | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A4109M.pdf | |
| UWP1A470MCL1GB | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UWP1A470MCL1GB.pdf | |
| USA1HR33MDD1TE | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1HR33MDD1TE.pdf | |
| UMV1H010MFD1TE | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1H010MFD1TE.pdf | |
| LGY2G121MELZ | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G121MELZ.pdf | |
| SK332M050ST | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK332M050ST.pdf | |
| EKMH251VNN681MR40T | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN681MR40T.pdf | |
| B43231F2827M | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231F2827M.pdf | |
| MAL209517471E3 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 204 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209517471E3.pdf | |
| UVR2C331MHA | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C331MHA.pdf | |
| EMVK500ADAR47MD55G | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVK500ADAR47MD55G.pdf |