| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 118k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1183V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1183V.
| EEE-TK1V101P | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1V101P.pdf | |
| 477LBA200M2CE | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529.11 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477LBA200M2CE.pdf | |
| 865060643005 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865060643005.pdf | |
| UHE1E221MPD1TA | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1E221MPD1TA.pdf | |
| MALREKB00DC347E00K | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 450 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DC347E00K.pdf | |
| MAL211834471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.19 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211834471E3.pdf | |
| 400QXW100MEFC16X31.5 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400QXW100MEFC16X31.5.pdf | |
| B41693A9337Q7 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 5000 Hrs @ 125°C | B41693A9337Q7.pdf | |
| B43601B5187M60 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5187M60.pdf | |
| MAL215953561E3 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215953561E3.pdf | |
| E32D630CPN104MEA5M | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.7 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D630CPN104MEA5M.pdf | |
| EEU-FC1H560 | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H560.pdf | |
| UPW1A272MHH | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1A272MHH.pdf | |
| SMG450VB33RM20ALL | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10.045 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG450VB33RM20ALL.pdf | |
| CC0805JRNPO9BN561 | 560pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805JRNPO9BN561.pdf |